L-Glutation 500 mg 120 kapsúl EXTRA SILA
QIDOSHA L-GLUTATION:
Odporúčané dávkovanie: užite 1 kapsulu denne
Zloženie: L-Glutathion 500 mg (**RVH)
RVH - Referenčná výživová hodnota
** - RVH nie je definovaná
Ostatné zložky: hydroxypropylmetylcelulóza (kapsuly)
Upozornenie: Prípravok nie je vhodný pre deti a osoby do 18 rokov. Tehotné a dojčiace ženy a osoby trpiace hypoglykémiou by sa mali pred užívaním poradiť so svojím lekárom. Výživový doplnok sa nesmie užívať ako náhrada rozmanitej stravy. Uchovávajte mimo dosahu malých detí. Ustanovená odporúčaná denná dávka sa nesmie prekročiť. Neužívajte v prípade precitlivenosti na akúkoľvek zložku výrobku.
Čo je glutation?
Glutation je tripeptid zložený z troch aminokyselín: kyseliny glutámovej, glycínu a cysteínu. Každá aminokyselina samotne hrá v ľudskom tele dôležitú úlohu. Ich kombinácia s glutationom a sírou znásobuje silu priaznivého pôsobenia v boji proti voľným radikálom, toxínom a ťažkým kovom. Detoxikácia sprostredkovaná glutationom chráni bunky, tkanivá a orgány v celom tele pred poruchami a chorobami.
Glutation má v tele tri hlavné funkcie:
- je prírodný antioxidant - neutralizuje voľné radikály, podporuje opravu DNA, chráni pred predčasným starnutím
- má detoxikačný účinok - odstraňuje škodlivé látky a toxíny z tela
- ovplyvňuje správne fungovanie imunitného systému, posilnenie imunity
Primeraná hladina glutationu v bunkách zabezpečuje:
- efektívna syntéza imunitných proteínov obsahujúcich cysteín ,
- riadi niektoré enzymatické procesy,
- má schopnosť bojovať proti oxidačnému stresu neutralizáciou škodlivých voľných radikálov.
Úžasné je, že každá bunka v našom tele dokáže produkovať tento silný antioxidant. Aby sa s touto úlohou dokázal vyrovnať, musí dostať potrebné ingrediencie. V prvom rade je dôležité, či sa vyrába efektívne a v akom množstve. Od jeho úrovne závisí ochrana proti oxidačnému stresu a dokonca aj ťažkým ochoreniam, ako je rakovina a neurodegeneratívne ochorenia.
Glutation a mitochondrie
Syntéza glutationu prebieha výlučne intracelulárne. Udržiavaním jeho primeranej hladiny máme vplyv na to, akú silnú ochrannú bariéru glutation vytvorí v našich bunkách.
Mitochondriálny glutation hrá kľúčovú úlohu v mnohých procesoch:
- regulácia redoxných procesov
- biosyntéza zhlukov železa a síry
- ochrana proteínových skupín (tiolov) pred oxidačným stresom
- skladanie bielkovín
Význam mitochondriálneho glutationu (GSH) je založený nielen na jeho množstve, ale aj na jeho všestrannosti v pôsobení proti peroxidu vodíka, lipidovým hydroperoxidom alebo xenobiotikám, najmä ako kofaktor pre enzýmy ako glutatiónperoxidáza alebo glutatión S-transferáza (GST).
Glutation hrá dôležitú úlohu pri aktivácii mitochondriálneho komplexu I. V prípade nedostatku redukovaného GSH je aktivita tohto komplexu inhibovaná a ak tento pokles dosiahne dvadsaťpäť percent, syntéza ATP je merateľne narušená. Akékoľvek oxidačné zaťaženie komplexu I, ako sú biocídy alebo častý príjem paracetamolu alebo oxidačný stres, znižujú hladinu glutatiónu [Kuklinski. B. Mitochondrie].
Okrem toho zohrávajú strategickú úlohu pri aktivácii bunkovej smrti. Ukázalo sa, že mitochondriálny GSH reguluje faktory určujúce permeabilitu mitochondriálnej membrány a uvoľňovanie proteínov z medzimembránového priestoru, ktoré sa podieľajú na procese bunkovej smrti. Tento mechanizmus sa prejavuje pri chorobách, ako je rakovina, stukovatenie pečene a Alzheimerova choroba.
Glutation – vlastnosti a zdravotné benefity
1. Môže znižovať oxidačný stres
Oxidačný stres a sprievodné zápaly sú príčinou mnohých zdravotných problémov.
Glutation eliminuje reaktívne formy kyslíka (ROS), ktorých nadbytok vedie k oxidačnému stresu. Táto funkcia je základom väčšiny ostatných výhod. Okrem toho vám glutation umožňuje regenerovať a obnovovať ďalšie antioxidanty potrebné na ochranu pred oxidačným stresom, ako sú vitamíny C a E. Vďaka tomu zvyšuje antioxidačnú bariéru organizmu.
2. Detoxikácia
Detoxikačný systém na bunkovej úrovni vyžaduje glutatión. Podporou syntézy glutatiónu teda pozitívne posilňujeme všetky tri fázy detoxikácie:
- fáza I - oxidácia, redukcia a hydrolýza látok enzýmami cytochrómu P450
- fáza II - konjugácia glutatiónu s toxínmi
- fáza III - bunkový transport a eliminácia konjugovaných látok
Glutation je schopný detoxikovať široké spektrum škodlivých a karcinogénnych látok, podporuje detoxikáciu ťažkých kovov a pesticídov. Podieľa sa na detoxikácii xenobiotických a endogénnych zlúčenín. Uľahčuje vylučovanie ortuti z buniek a priamo neutralizuje mnohé chemikálie. Uľahčuje transport škodlivých látok cez plazmatické membrány minimálne 4 rôznymi mechanizmami, z ktorých najdôležitejším je tvorba konjugátov toxínov s glutatiónom. Za účasti enzýmov (glutatión S-transferáza) má glutatión schopnosť viazať toxíny a pomáhať ich odstraňovať z tela. Pomáha pri premene toxínov na kyselinu merkapturovú (rozpustnú vo vode), ktorú možno z tela vylúčiť močom. Môže tiež pomôcť pri detoxikácii po predávkovaní niektorými liekmi. Pomáha detoxikovať organizmus od látok nachádzajúcich sa v cigaretovom dyme alebo výfukových plynoch áut.
3. Zápal
Cytokíny sú produkované aktiváciou buniek imunitného systému. Ich nadbytok vedie k zápalom a zdravotným problémom. Glutation môže potlačiť produkciu väčšiny zápalových cytokínov.
Glutation blokuje NF-K, marker zápalu. Tento proteínový komplex zvyšuje aktivitu rôznych zápalových génov a ich produktov.
Ukázalo sa, že obnovenie hladín glutationu chráni pred mnohými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc spôsobenými nadmerným zápalom.
U ľudí s reumatoidnou artritídou sú znížené antioxidačné mechanizmy, ako aj hladiny glutationu. To je sprevádzané zvýšeným oxidačným stresom a vyššou potrebou glutationu. Zvýšenie hladiny glutationu má priaznivý vplyv na zdravie ľudí s RA.
4. Môže podporovať imunitný systém
Glutation hrá dôležitú úlohu vo fungovaní lymfocytov, preto jeho nízka hladina prispieva k znižovaniu imunity. Glutation je mimoriadne dôležitý v prípade HIV, ktorý je sprevádzaný silným oxidačným stresom, ktorý vyčerpáva glutatión v bunkách.
Pri mnohých ochoreniach je oslabená imunita a zvýšené riziko infekcie spojené s nízkou hladinou glutationu.
V dôsledku vírusových infekcií sa zvyšuje oxidačný stres a zápaly, ktoré spotrebúvajú viac glutationu.
Akonáhle je glutation vyčerpaný, imunitné bunky strácajú schopnosť bojovať s infekciou. NAC, ktorý sa používa na tvorbu glutationu v tele, obnovil schopnosť imunitných buniek zabíjať baktérie, ktoré spôsobujú tuberkulózu.
Dokonca aj mierne zvýšenie príjmu cysteínu zvyšuje hladiny intracelulárneho glutatiónu (GSH) a glutatióndisulfidu (GSSG), čo zvyšuje imunitnú funkciu lymfocytov in vitro. Imunitná funkcia pri ochoreniach súvisiacich s nedostatkom cysteínu a glutationu môže byť výrazne posilnená a potenciálne obnovená doplnením cysteínu.
Okrem toho Dr. B. Kuklinski navrhuje, že glutation môže byť použitý pri syndróme chronickej únavy (CFS) [Kuklinski. B. Mitochondrie […]]
5. Podporuje liečbu ochorení kardiovaskulárneho systému
Nízke hladiny glutatiónu sú spojené s vysokým oxidačným stresom a rizikom srdcového infarktu. Adekvátne hladiny glutatiónu môžu pomôcť znížiť počet reaktívnych foriem kyslíka a tým znížiť riziko mŕtvice alebo srdcového infarktu.
Potlačenie zápalu zvýšením hladín glutatiónu má tiež priaznivý vplyv na zdravie srdca a môže znížiť riziko aterosklerózy.
6. Ochrana mozgu
Vzhľadom na vysoký dopyt mozgu po energii dochádza v jeho bunkách k mnohým procesom s produkciou voľných radikálov. Preto potrebuje špeciálnu antioxidačnú ochranu. Glutatión hrá v tomto procese kľúčovú úlohu.
7. Pomáha pri Alzheimerovej chorobe
Je známe, že starnutie je sprevádzané prudkým poklesom hladiny glutatiónu. Nízke hladiny glutatiónu sú spojené s množstvom chorôb súvisiacich s vekom, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Tieto ochorenia sú sprevádzané oxidačným stresom, ktorý silne zaťažuje funkciu mitochondrií a spôsobuje vysokú spotrebu glutatiónu, čo vedie k jeho nedostatku, čo má za následok nedostatočnú ochranu mozgových tkanív.
Alzheimerova choroba je charakterizovaná akumuláciou proteínu viažuceho DNA (TDP-43) v nervovom systéme. Nadbytok tohto proteínu znižuje hladiny glutatiónu, čím sú pacienti s Alzheimerovou chorobou vystavení zvýšenému riziku nedostatku.
8. Pomáha pri Parkinsonovej chorobe
Parkinsonovu chorobu sprevádza oxidačný stres, ktorý poškodzuje neuróny. Ľudia s Parkinsonovou chorobou majú nízke hladiny glutatiónu v postihnutej oblasti mozgu. Glutatión znižuje oxidačný stres a pri podávaní na začiatku ochorenia môže byť včasným preventívnym opatrením.
Jednou zo stratégií v boji proti Parkinsonovej chorobe je zvýšenie hladín glutatiónu. V jednej štúdii liek (3,4-dihydroxybenzalacetón) zabránil Parkinsonovej chorobe zvýšením hladín glutatiónu.
9. Ovplyvňuje duševné zdravie
Ukázalo sa, že ľudia s depresiou majú nízke hladiny glutatiónu.
Ľudia so schizofréniou majú tiež nízke hladiny glutatiónu. NAC, ktorý zvyšuje hladiny glutatiónu v mozgu, znížil symptómy schizofrénie v klinických štúdiách.
Zvýšenie hladín glutatiónu u ľudí s obsedantno-kompulzívnou poruchou môže zlepšiť antioxidačnú obranu, odolnosť voči stresu a znížiť závažnosť symptómov.
10. Glutatión a autizmus a ADHD
Deti s autistickým spektrom majú nižšie hladiny glutatiónu asi o 20-40% ako zdravé deti. Majú tiež nižšie hladiny cysteínu a abnormálnu produkciu a obnovu aktívnej formy glutatiónu v transsulfuračnej dráhe.
Ľudia s ADHD majú tiež nízke hladiny glutatiónu a vysoké hladiny oxidačného stresu. Extrakt z borovicovej kôry (Pycnogenol), prírodný prostriedok, ktorý zvyšuje produkciu glutatiónu, pomáha normalizovať hladiny glutatiónu u detí s ADHD.
11. Pomáha pri autoimunitných ochoreniach
Ukázalo sa, že glutatión má rôznorodý účinok na imunitný systém. Môže stimulovať aj inhibovať imunitnú odpoveď na kontrolu zápalu. Štúdie ukazujú, že zmeny hladín glutatiónu môžu hrať dôležitú úlohu pri mnohých autoimunitných ochoreniach.
Oxidačný stres sa podieľa na patogenéze zápalových a imunitných porúch, vrátane Hashimotovej tyroiditídy (HT).
Skúmalo sa, či stav sérového glutatiónu (GSH) a aktivita enzýmov zodpovedných za jeho recykláciu ovplyvňujú biomarkery autoimunity a funkcie štítnej žľazy. Štúdie sa zúčastnilo 44 žien s HT a 58 zdravých žien (kontrolná skupina). Hodnotil sa profil hormónov štítnej žľazy, anti-TPO protilátky, anti-tyreoglobulínové protilátky (Tg-AB), objem štítnej žľazy (Tvol), vylučovanie jódu močom (UIE), aktivita GSH a glutatiónperoxidázy (GPx), glutatiónreduktázy a gama-glutamyltransferázy. Štúdia preukázala významné zníženie stavu GSH u ľudí s HT. Po druhé, vzájomné vzťahy medzi obsahom GSH a titrami TPO-AB v HT poskytujú predbežné údaje na podporu tvrdenia, že deplécia GSH vedie k aktivácii oxidačného stresu a rozvoju imunitnej intolerancie pri HT. Na objasnenie úlohy GSH v etiológii regulácie funkcie štítnej žľazy je potrebný ďalší výskum.
Pri autoimunitných ochoreniach, ako je reumatoidná artritída (RA) a systémový lupus erythematosus (SLE), dochádza k zníženej funkcii imunitných T buniek a hyperaktivite B buniek. Okrem toho sú sprevádzané chronickým zápalom a nízkymi koncentráciami GSH v sére a erytrocyty. Štúdie na zvieracom modeli ukázali, že suplementácia glutatiónu môže zvýšiť intracelulárnu koncentráciu GSH aj imunitnú odpoveď lymfocytov zvierat s autoimunitným ochorením.
12. Podporuje zdravie čriev
Ľudia so syndrómom dráždivého čreva (IBS) majú zníženú aktivitu enzýmov zapojených do syntézy glutatiónu.
Najdôležitejším enzýmom, ktorý sa podieľa na odstraňovaní voľných radikálov, je glutatiónperoxidáza. Tento enzým potrebuje na svoje fungovanie glutatión a selén. Zvýšená aktivita tohto enzýmu indikuje silný oxidačný stres, ktorý je potrebné neutralizovať. Tento enzým tiež pomáha obnovovať črevnú stenu. Chráni vrstvu hlienu, ktorá pokrýva črevá, posilňuje črevnú výstelku. U zvierat glutatión chránil črevnú výstelku a bránil jej oslabeniu, čo môže viesť k presakovaniu čreva.
Zvýšením produkcie glutatiónu a znížením oxidačného stresu je možné zlepšiť zdravie čriev.
13. Podporuje činnosť obličiek
Oxidačný stres ovplyvňuje aj fungovanie obličkových buniek, dokonca vedie k ich zlyhaniu. V štúdii na potkanoch NAC, ktorý zvyšuje produkciu glutatiónu, zabránil ochoreniu obličiek.
V ďalšej štúdii s 20 ľuďmi s chronickým ochorením obličiek na hemodialýze glutatión zlepšil funkciu obličiek.
14. Pomáha chrániť pečeň
Glutatión udržuje zdravú pečeň tým, že neutralizuje oxidačný stres, ktorý môže viesť k ochoreniu pečene. Hrá dôležitú úlohu pri detoxikácii pečene a ochrane jej antioxidačných dráh.
So škodlivými látkami pečeň produkuje viac glutatiónu, aby sa zabránilo poškodeniu. Keďže glutatión znižuje poškodenie pečeňových buniek, zvýšenie vašej hladiny môže pomôcť predchádzať ochoreniu pečene.
15. Užitočný pre pľúca a dýchacie cesty
Nízke hladiny glutatiónu môžu zvýšiť zápal v dýchacích cestách a spôsobiť astmu. Príčinou nízkych hladín tohto antioxidantu sú často environmentálne toxíny. V štúdii na astmatických myšiach zvýšenie glutatiónu s NAC znížilo zápal a zlepšilo symptómy.
Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je ochorenie spôsobené dlhodobým oxidačným poškodením. Zatiaľ čo fajčenie je najčastejšou príčinou, môžu k nemu viesť aj environmentálne toxíny a výpary. Zvýšenie hladiny glutatiónu znižuje oxidačné poškodenie v pľúcach, čo primárne znižuje riziko vzniku tohto ochorenia.
16. Pomáha pri spánkovom apnoe
Ľudia trpiaci spánkovým apnoe majú veľmi vysokú hladinu oxidačného stresu a následne zníženú hladinu glutatiónu. V jednej štúdii ľudia s diagnózou spánkového apnoe a nízkou hladinou glutatiónu zlepšili kvalitu spánku v noci po doplnení glutatiónu.
17. Podporuje liečbu akné
Oxidačný stres znižuje zásoby glutatiónu u ľudí s akné. Výsledný pokles antioxidačnej aktivity môže spustiť alebo zhoršiť akné a nízke hladiny antioxidantov zhoršujú zdravie pokožky. Zvýšenie hladín glutatiónu môže zmierniť akné neutralizáciou oxidačného stresu a podporou regenerácie pokožky.
18. Pomáha udržiavať zdravie očí
Glaukóm a šedý zákal môžu postupne viesť k slepote. Keďže oxidačný stres je čiastočne základom oboch týchto faktorov, zvýšenie hladín glutatiónu môže chrániť oči a zlepšiť zrakové funkcie.
19. Iné
Existujú aj štúdie, ktoré dokazujú výhody glutatiónu pri ochoreniach, ako je Huntingtonova choroba, roztrúsená skleróza, amyotrofická laterálna skleróza (ALS), artritída alebo makulárna degenerácia.
Úroveň testu
Meranie glutatiónu sa oplatí vykonať v prípade chronických multiorgánových ochorení a syndrómu chronickej únavy - CFS.
Mali by sa testovať hodnoty zníženého GSH (glutatión) aj oxidovaného GSH (GSSG). Ak pomer oxidovaného GSH k celkovému GSH prekročí limitnú hodnotu, je vhodné zvážiť suplementáciu glutatiónom alebo prvkami zodpovednými za jeho syntézu (vitamín B2, B3 sú kofaktory glutatiónreduktázy, ktorá glutatión regeneruje).
- Celkový glutatión (GSH) – 780 – 1350 µmol/l
- Znížený GSH - 640 - 1150 umol/l
- Oxidovaný GSH - < 72 µmol/l
- Pomer GSH znížený na celkovú hodnotu > 0,8
- γ-GT – ženy 4-18 U/l, muži 6-28 U/l
Zvýšená hladina γ-GT signalizuje aktivovanú syntézu glutatiónu, a tým aj vznik oxidačného stresu.
Suplementácia
S vekom a pod vplyvom mnohých faktorov hladina glutatiónu v našich bunkách klesá. Jeho úroveň sa znižuje:
- stres
- infekcie
- toxíny
- znečistenie
- dlhodobé užívanie liekov
- nesprávna strava (bohatá na nasýtené mastné kyseliny a jednoduché sacharidy)
- radiačné žiarenie
Syntéza glutatiónu prebieha výlučne intracelulárne. Udržiavaním jeho primeranej hladiny máme vplyv na to, akú silnú ochrannú bariéru vytvorí glutatión v našich bunkách. Suplementácia glutatiónu je indikovaná predovšetkým v dvoch prípadoch:
- všeobecný nedostatok tejto látky vo vnútrobunkovom priestore. Najčastejšie je to spôsobené nedostatočnou syntézou.
- nesprávny pomer redukovaného glutatiónu (GSH) k oxidovanému glutatiónu (GSSG) vo vnútri buniek.
Glutatión sa v tele tvorí z 3 aminokyselín: glutamátu, cysteínu a glycínu. Po výrobe a použití sa rozkladá enzýmom nazývaným gama-glutamyltransferáza (GGT). Tento enzým zachytáva glutatión na povrchu bunky, štiepi ho na aminokyseliny a len niektorým z nich – napríklad cysteínu - umožňuje dostať sa dovnútra.
Preto, ak užívame doplnok glutatiónu, musí prejsť pečeňou skôr, ako sa dostane do krvného obehu. Pečeň obsahuje veľké množstvo enzýmu GGT, ktorý štiepi glutatión. Výsledkom je, že väčšina orálnych foriem glutatiónu nevyvoláva požadované účinky.
Existuje niekoľko spôsobov, ako toto obmedzenie obísť, ako napríklad nasledujúce formy glutatiónu:
Aktívna forma glutationu
Absorpcia a biologická dostupnosť glutatiónu sú mimoriadne slabé, pokiaľ sa neužívajú v špeciálnej lipozomálnej alebo acetylovej forme redukovaného glutatiónu.
Ako zvýšiť účinnosť glutationu?
Pre efektívne využitie a obnovu oxidovaného glutatiónu v bunkách je potrebná príslušná spoločnosť ďalších zložiek. V prvom rade vitamín C, pretože zvyšuje hladinu glutationu v krvi a v bunkách imunitného systému.
Vitamín E tiež dobre spolupracuje s glutationom, zvyšuje jeho hladinu vo vnútri buniek a zvyšuje jeho účinnosť aktiváciou reakcií závislých od glutatiónu v tele.
Kyselina alfa-lipoová výrazne zvyšuje hladinu glutationu.
Okrem toho je potrebná primeraná hladina selénu na zabezpečenie správneho fungovania glutation-dependentného glutationperoxidázového enzýmu. Glutationperoxidázy patria medzi selenoperoxidázy - obsahujú selén vo forme selenocysteínu. Takže, ako si viete predstaviť, bez selénu má tento enzým zníženú aktivitu a nedokáže nás účinne chrániť pred voľnými radikálmi.
Vitamíny B2, B3 sú kofaktory glutationreduktázy, ktorá obnovuje glutatión a pomáha obnoviť jeho správnu hladinu [Kuklinski. B.: Mitochondrie. Diagnostika mitochondriálneho poškodenia a účinné metódy terapie, 2017].
Suplementácia kyselinou listovou a vitamínom B12 výrazne zvyšuje hladinu glutationu, pretože tieto vitamíny sa podieľajú na ceste jeho syntézy a obnovy [Kuklinski. B.: Mitochondrie. Diagnostika mitochondriálneho poškodenia a účinné metódy terapiei, 2017].
Látkou, ktorá je schopná zvýšiť hladinu GSH v mitochondriách, je kyselina pantoténová (vitamín B5) - je zložkou CoA a dokáže aktivovať enzýmy GSH-Px a fosfolipidové hydroxidy glutationperoxidázy.
Širokú škálu ochrany poskytujú látky rastlinného pôvodu, ako sú polyfenoly, flavonoidy a karotenoidy. Sú to bezpečné antioxidanty, ktoré súčasne zvyšujú koncentráciu glutationu v mitochondriách [Kuklinski. B.: Mitochondrie. Diagnostika mitochondriálneho poškodenia a účinné metódy terapie, 2017].
Kontraindikácie a bezpečnosť
Mali by ste starostlivo sledovať svoju reakciu na doplnok, aby ste určili jeho účinok. Glutation môže nadmerne stimulovať imunitný systém.
Vedľajšie účinky 4 týždňového užívania glutatiónu (1 g/deň) boli mimoriadne zriedkavé. Zahŕňali:
- tráviace problémy
- hnačka
- priberanie na váhe
Neodporúča sa užívať doplnky glutatiónu počas tehotenstva alebo dojčenia.
Je potrebný ďalší výskum týkajúci sa dlhodobej suplementácie vysokými dávkami.