Proteolytické enzýmy
Serrapeptáza (Serratiopeptidase) účinky:
- Zmierňuje zápal zriedením zápalovej tekutiny a uľahčuje tak odtok tekutiny. To zrýchľuje hojenie tkaniva
- Pomáhať zmierniť bolesť (brzdí uvoľňovanie látok, ktoré vyvolávajú bolesť zo zapálených tkanív)
- Môže zlepšovať stav ciev a srdca rozkladaním vedľajších látok, pri krvnej zrážanlivosti (fibrínu)
- Výhodou serrapeptázy je schopnosť rozpúšťať aterosklerotické pláty, ktoré zužujú cievy bez akéhokoľvek poškodenia vnútornej výstelky ciev
- Rozkladá mŕtve tkanivá, krvné zrazeniny, cysty, cievne pláty a zápalové látky všetkých druhov
Enzým má širokospektrálne účinky, predovšetkým pri liečbe:
- vysokého krvného tlaku
- srdcových a cievnych ochoreniach
- astmy
- migrény a bolestiach hlavy
- cukrovke typu II a diabetickej polyneuropatii
- osteoporóze
- zápale kĺbov, artritíde, reumatoidnej artritíde
- zápalov rôzneho druhu
- ochorenia čriev
- cystickej fibróze prsníkov
- skleróze multiplex
- úrazov a športových úrazov.
Serrapeptáza je produkt s prírodnou protizápalovou látkou. Je to proteolytický enzým, izolovaný z baktérie, ktorá nevyvoláva ochorenia (enterobaktéria Serracia E 15). Serrapeptáza sa nachádza v malých množstvách v moči, čo naznačuje, že prechádza priamo cez tenké črevo do krvného obehu. Klinické štúdie ukázali, že Serrapeptáza má účinky fibrinolytické (rozpúšťa krvné zrazeniny a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín –trombov), protizápalové a antiedematózne účinky (zabraňuje opuchu a hromadeniu tekutiny) v mnohých tkanivách. Jej protizápalové účinky sú lepšie ako účinky iných proteolytických enzýmov. Okrem zmiernenia zápalu jedným z jej najväčších prínosov je zmiernenie bolesti. Lekári poznajú priaznivé účinky Serrapeptáza proti bolesti a zápalu a používajú ju v liečbe namiesto salicylátov, ibuprofenu a iných nesteroidných antireumatík (ktoré majú aj vedľajšie účinky).
V Nemecku a iných európskych krajinách je Serrapeptáza bežná v liečbe opuchov, ktoré vznikajú po úraze alebo zápale. Serrapeptáza je silný proteolytický enzým, ktorý rozpúšťa neživé tkanivá vrátane krvných zrazenín, cýst, cievnych plátov a likviduje zápal všetkých foriem. Účinný enzým je vhodný namiesto liekov ako sú salicyláty a tiež steroidy pre tých, ktorí trpia reumatoidnou artritídou (zápal kĺbov) a širokým spektrom autoimúnnych ochorení, ktoré narúšajú zápalovú odpoveď. Patria sem aj ulcerózna kolitída (zápalové ochorenie hrubého črevá), psoriáza, uveitída, alergia a niektoré formy rakoviny.
Zatiaľ čo steroidné a nesteroidné protizápalové lieky môžu pomôcť dočasne uľaviť od bolesti, opuchu a zápalu, môžu tiež potláčať obranyschopnosť tela a mať nebezpečné vedľajšie účinky. Serrapeptáza na druhej strane zmierňuje bolesť a opuch. Nemá brzdiace účinky na prostaglandíny a nemá žiadny vedľajší účinok na črevá. V liečbe sa Serrapeptase využíva v Európe a Ázii vyše 25 rokov. Liečba zahŕňa: chronickú sinusitídu (zápaly prínosových dutín), vylúčenie hlienov z priedušiek (enzým rozkladá bielkovinové vlákna, ktoré umožňujú mucínu zhrubnúť), podvrtnutie, poškodené šľachy a iné úrazové poranenia, opuchy a tiež pooperačný zápal.
Serrapeptáza sa používa ako vysoko účinná náhrada (alternatíva) antibiotík v mnohých krajinách. Lieči zápalové poruchy a bojuje nielen proti zápalu, ale tiež zmierňuje bolesti a opuchy, skracuje čas hojenia a podporuje imunitný systém. Má čistiaci účinok. Pomáha viazať ťažké kovy, pomocou ktorých telo vylučuje jedy (toxíny) a takýmto spôsobom pomáha zlepšiť obranyschopnosť tela, usmerniť hormonálnu nerovnováhu a zrýchliť hojenie tkanív.
Serrapeptáza je silnejšia fibrinolytická látka ako iné známe alkalické alebo neutrálne proteázy, ako sú bromelain alebo pronáza.
Serrapeptáza sa veľmi dobre znáša. Môžeme ju použiť na liečbu zápalového ochorenia alebo na rozloženie plátov, ktoré sa vytvorili v cievach. Vďaka silným protizápalovým schopnostiam, a pretože prakticky nemá vedľajšie účinky, je Serrapeptázae omnoho lepšia voľba ako nesteroidné antireumatiká.
Ak chcete vedieť viac:
Podľa článku z roku 2017 uverejneného v Ázijskom odbornom periodiku Pharmaceutical Sciences je Serrapeptáza jedným z najúčinnejších enzýmov. V medicíne má veľmi dlhú históriu ako účinné protizápalové liečivo. Od 50. rokov 20. storočia sa proteolytické enzýmy (z tej istej skupiny ako serrapeptáza) začali používať ako prírodné doplnky proti bolesti. Primárne boli predpisované na zmiernenie bolesti a zápalu spojeného so stavmi ako je reumatoidná artritída, ulcerózna kolitída, zranenia, chirurgické zákroky alebo vírusová pneumónia.
V 80. a 90. rokoch 20. storočia, keď japonskí a európski vedci porovnali niekoľko enzýmov pre potenciálnu protizápalovú aktivitu, zistili, že serrapeptáza (tiež nazývaná serratiopeptidáza) bola najúčinnejšia pri kontrole zápalovej odpovede tela. Hlavnou výhodou liečby bolesti skôr serrapeptázou než voľnopredajnými liekmi (ako sú napr. nesteroidné protizápalové lieky) je to, že u väčšiny ľudí nespôsobuje takmer žiadne vedľajšie účinky.
Čo je serrapeptáza?
Serrapeptáza je proteolytický enzým z rodiny trypsínov. Iným názvom pre serrapeptázu je serratiopeptidáza. Podobne ako iné proteolytické enzýmy, serrapeptáza pomáha štiepiť proteíny na menšie molekuly. Môže podporovať hojenie tým, že znižuje hromadenie tekutín a zvyškov krvi, ktoré sa môžu vyskytnúť okolo tkaniva, keď dôjde k zraneniu. Dnes je serrapeptáza väčšinou izolovaná z nepatogénnych baktérií nazývaných Serratia E15, ktoré sa nachádzajú v priadkach morušových.
Je serratiopeptidáza liek proti bolesti? Áno, ale napriek tomu, že to môže pomôcť zmierniť nepohodlie, serrapeptáza účinkuje inak ako mnoho iných protizápalových liekov na liečbu bolesti. Vedci sa domnievajú, že enzýmy, ako je serrapeptáza, pôsobia na zníženie zápalu tým, že uľahčujú pohyb imunitných buniek a regulujú hladiny lymfocytov v mieste zápalu. Ukázalo sa, že serrapeptáza pomáha zmierňovať zápaly ako:
- Artritída
- neurologické poruchy
- ochorenie srdca
- zranenia vrátane výronov
- sinusitída a bronchitída
- fibrocystické ochorenie prsníka
- syndróm karpálneho tunela
- zápal svalov
- a mnoho ďalších...
Zápal je prirodzená reakcia tela na poškodenie, autoimunitné stavy alebo infekciu. Je tiež kľúčovou súčasťou mnohých fyziologických stavov, ktoré spôsobujú bolesť. Protizápalové liečivá na báze enzýmov v súčasnosti dostávajú prednosť pred konvenčnými chemickými liečivami, pretože majú vo všeobecnosti omnoho menej vedľajších účinkov. V krajinách vrátane Japonska a mnohých v Európe sa serrapeptáza v súčasnosti považuje za protizápalovú liečbu a liečbu bolesti.
7 BENEFITOV SERRAPEPTÁZY PRE VAŠE ZDRAVIE
1. Pomáha liečiť bolesť a zápal
NSAID sú najpoužívanejšie lieky proti bolesti na celom svete. Často sa používajú spolu s inými liekmi, ako sú napríklad steroidné lieky na liečbu stavov, ako sú autoimunitné poruchy. NSAID pôsobia tak, že blokujú produkciu zápalových mediátorov. Aj keď tieto lieky môžu poskytnúť symptomatickú úľavu, nepracujú na tom, aby skutočne vyliečili základné príčiny chorôb alebo ochorení. Navyše môžu pri dlhodobom používaní viesť k tráviacim, pečeňovým a obličkovým problémom.
Serrapeptáza je účinná pri regulácii migrácie imunitných buniek z lymfatických uzlín do zapálených a poškodených tkanív. Je prospešná pre obnovenie normálneho stavu tkaniva a udržiavanie homeostázy. Zdá sa, že tento enzým čiastočne účinkuje tak, že štiepi cyklooxygenázu. Cyklooxygenáza je enzým zodpovedný za produkciu rôznych zápalových molekúl. Môže tiež zmierniť bolesť blokovaním uvoľňovania bradykinínu v poškodenom tkanive, čo vedie k odpovedi na bolesť.
2. Znižuje riziko aterosklerózy
Niektoré štúdie ukazujú, že serapeptáza má potenciál pomáhať znižovať aterosklerózu a riziko srdcových chorôb. Serrapeptáza má fibrinolytické vlastnosti. To znamená, že môže pomôcť zabrániť tvorbe krvných zrazenín. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť je rozložiť molekulu zrážania krvi nazývanú fibrín. To môže pomôcť odstrániť usadeniny, ako sú usadeniny tvorené nadbytkom vápnika, plus bojovať proti zápalom, takto môže byť serrepeptáza tiež užitočná pri prevencii mŕtvice.
3. Zabíja baktérie a podporuje hojenie rán
Vďaka svojim kazeinolytickým vlastnostiam môže serrapeptáza pomôcť kontrolovať škodlivé baktérie a predchádzať infekciám. Ukázalo sa, že serrapeptáza podporuje hojenie a čistenie rán. Dokázalo sa, že tento enzým tiež opravuje popáleniny a traumy na koži. Je to užitočné na podporu zotavovania sa z infekcií a zranení. Preukázalo sa, že serrapeptáza môže:
- znížiť opuch
- znížiť tvorbu jazvového tkaniva
- redukovať nadmerný hlien
- štiepiť nadbytočné proteíny
- zlepšiť zníženie priepustnosti kapilár (malých krvných ciev)
- kontrolovať histamínové reakcie
- pomáhať pri absorpcii krvou a lymfatickým systémom rozložených látok
Ďalej sa zistilo, že serratiopeptidáza zvyšuje aktivitu niektorých antibiotík, ktoré sa pri liečbe infekcií bežne používajú. Patria sem napr. ampicilín, ciclacilín, cefalexín, minocyklín a cefotiam.
4. Lieči respiračné infekcie
Serrapeptáza sa používa v kombinácii s inými liekmi na zvládnutie infekcií ako je sínusitída a bronchitída. Je to hlavne kvôli jej schopnosti riediť a vylučovať prebytočný hlien a tekutiny z tela. Podporuje tiež lymfatickú drenáž a reguluje zápalové reakcie. Niektoré štúdie zistili, že serrapeptáza môže znížiť hromadenie neutrofilov. Neutrofily sú biele krvinky uvoľňované z imunitného systému ako reakcia na infekciu. Nadmerná akumulácia neutrofilov v pľúcach môže zahusťovať hlien a zhoršovať príznaky postihujúce uši, nos a hrdlo.
5. Bojuje s autoimunitnými ochoreniami
Niektoré štúdie naznačujú, že serrapeptáza a jej podobné enzýmy môžu byť účinné samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi pri liečbe autoimunitných chorôb, ako je napríklad reumatoidná artritída. Stále nie je celkom jasné ako serrapeptáza účinkuje v boji proti autoimunitným reakciám. Predpokladá sa však, že tento enzým má jedinečnú schopnosť rozpúšťať odumreté a poškodené tkanivo, ktoré sa vytvára ako vedľajší produkt liečebnej reakcii tela bez poškodenia živých tkanív.
6. Môže pomôcť liečiť neurologické poruchy (vrátane Alzheimerovej choroby)
Najnovšie výsledky štúdií naznačujú, že orálne podávanie proteolytických enzýmov vrátane serrepeptázy a nattokinázy môže zohrávať účinnú úlohu pri modulácii určitých faktorov, ktoré charakterizujú Alzheimerovu chorobu.
Vedci sa domnievajú, že tieto enzýmy môžu mať terapeutické využitie pri liečbe neurologických porúch, pretože môžu viesť k významnému zníženiu neurotrofického faktora. Jedna štúdia zistila, že suplementácia týmito enzýmami spôsobila významné zníženie hladín expresie určitých génov spojených s Alzheimerovou chorobou v mozgu. V štúdiách na zvieratách sa preukázalo, že tieto enzýmy majú pozitívny vplyv na mozgové tkanivo a neuronálnu degeneráciu hipokampu a fokálnu hyalinózu.
7. Liečba bolesti a infekcií kostí a kĺbov
Serrapeptáza sa pri liečení osteoartikulárnej infekcie kombinuje so širokospektrálnymi antibiotikami. Je to druh infekcie, ktorá ovplyvňuje kosti a kĺby. Môže sa vyskytnúť u detí aj dospelých.
Niektoré štúdie zistili, že serrepeptáza môže pomôcť významne znížiť opuch po zraneniach a operáciách. Jedna štúdia v skutočnosti zistila, že po troch dňoch liečby sa znížil opuch až o 50 percent. Serrapeptáza sa používa sa pri liečbe stavov, ktoré sú vyvolané aspoň čiastočne zápalom. Medzi ne patrí syndróm karpálneho tunela, výrony, roztrhané väzivá a pooperačný zápal a opuch.
Potenciálne vedľajšie účinky serrapeptázy
Doterajší výskum ukazuje, že serrepeptáza je všeobecne dobre tolerovaná. Stále je však potrebný ďalší výskum, aby sa preukázala jeho dlhodobá bezpečnosť.
Možné vedľajšie účinky serrapeptázy môžu zahŕňať:
- Tráviace problémyvrátane nevoľnosti
- Zápal kože alebo vyrážky
- Potenciálne zvýšené riziko krvácania a modrín, najmä v kombinácii s liekmi, ako sú warfarín, klopidogrel a aspirín
Ako bezpečne používať Serrapeptázu:
Od roku 1997 sa serrepeptáza predáva ako doplnok výživy a používa sa pri lekárskych zásahoch lekármi v mnohých prostrediach. Existujú rôzne spôsoby, ako sa teraz môže serrepeptáza podávať. Tieto zahŕňajú napr. gél, masť, tablety a v niektorých prípadoch intravenóznu injekciu.
Dávkovanie serrapeptázy závisí od stavu, ktorý sa lieči, ako aj od anamnézy pacienta, veľkosti tela, veku atď. Ak sa chystáte užívať antibiotiká alebo iné lieky spolu so serrapeptázou, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom o akýchkoľvek možných interakciách a odporúčanej dávke, ktorú máte užívať.
Kedy môžete jesť po užití serrapeptázy? Najlepšie je užívať serrapeptázu na lačný žalúdok, zvyčajne ráno alebo medzi jedlami. Po jedle v ideálnom prípade počkajte najmenej dve hodiny, než začnete užívať serrapeptázu.
Záverečné myšlienky
- Serrapeptáza, tiež nazývaná serratiopeptidáza, je proteolytický enzým z rodiny trypsínov. Používa sa na boj so zápalom a bolesťou.
- Medzi výhody serrapeptázy patrí liečenie alebo zníženie rizika rôznych typov infekcií, autoimunitných chorôb, srdcových chorôb, respiračných infekcií, pomalých hojenia rán, artritídy a infekcií kĺbov a kostí.
- Serrepeptáza sa považuje za bezpečnú.