Čo by ste mali vedieť o Candida albicans
Candida albicans je druh kvasinkovej huby z rodu Candida, ktorá keď sa premnoží oslabí imunitný systém a spôsobuje rôzne druhy zdravotných problémov. Candida albicans žije vo všetkých slizniciach, t.j. čreva, močového mechúra, pohlavných orgánov, žalúdka, pľúc, očí, uší, atď. Je to jeden z miliárd organizmov, ktorých prítomnosť je za optimálnych okolností užitočná. Jednou z jej dôležitých funkcií je rozpoznať a zničiť škodlivé baktérie.
Problém nastáva, keď sa candida premnoží a dostane sa mimo kontrolu. Vtedy spôsobuje početné príznaky a zdravotné problémy, od migrény, cez genitálne infekcie až po pleseň na nohách.
Miestom hlavného a najväčšieho výskytu kvasinkovej infekcie je črevo.
Normálny nález pri mikrobiologickom vyšetrení poševného steru nevylučuje premnoženie kvasiniek v čreve!Prítomnosť infekcie na iných miestach (sliznica dýchacieho systému, sliznica pošvy, pokožka a i.) je sekundárna. Neprítomnosť kvasinkovej infekcie na miestach sekundárneho výskytu nevylučuje črevnú infekciu.
Ako zistím, či mám problém s kvasinkami?
Zjednodušene:
- máte kvasinkovú infekciu v pošve, ústach, dýchacej sústave atď. => máte premnožené kvasinky v čreve
- nemáte kvasinkovú infekciu v pošve, ústach, dýchacej sústave atď. + máte iné menej špecifické príznaky (poruchy funkcie štítnej žľazy, zvýšená zrážanlivosť krvi, PCOS, endometrióza) => stále môže byť príčinou premnoženie kvasiniek v čreve.
A ako si môžete byť istý, že nemáte problém s premnoženými kvasinkami?
- cítite sa zdravo, vitálne
- Vaša hormonálna sústava funguje správne - nemáte žiadne problémy s nepravidelnosťou menštruačného cyklu
- netrpíte nadváhou ani podváhou
- Vaša strava je bohatá na kvalitné bielkovin, tuky, ovocie, zeleninu, strukoviny, a konzumujete menšie množstvo prevažne celozrnných bezlepkových obilnín
- máte dostatok pohybu na čerstvom vzduchu
Prečo dochádza k premnoženiu candidy?
Príčinou môže byť stres, zlé stravovacie návyky, oslabenie imunitného systému alebo užívanie antibiotík. Pri narušení rovnováhy nastáva rýchle premnoženie candidy a rozvíjajú sa kvasinkové infekcie. Tieto sa môžu objaviť na nespočetných miestach nášho organizmu, čím spôsobujú široké spektrum pomerne nešpecifických zdravotných komplikácií.
Je dôležité si uvedomiť, že kvasinky sa najlepšie množia na miestach, ktoré sú tmavé, teplé a vlhké. Kvasinkové infekcie sa preto najčastejšie objavujú v tráviacom, močovom a pohlavnom ústrojenstve.
Tu sú niektoré príznaky spôsobené premnožením candidy:
- Trávenie a vylučovanie: chuť na sladké a potraviny s vysokým podielom sacharidov (chlieb, pečivo, cestoviny, zemiaky), poruchy trávenia, pálenie záhy, infekcia helicobacter pylori (spôsobuje až 90% žalúdočných vredov), opakované bakteriálne črevné infekcie (salmonella, E. coli), nadmerné grganie, reflux, hnačky/zápchy, nadúvanie a plynatosť, potravinové alergie a neznášanlivosti, hemoroidy, svrbenie v okolí konečníka.
- Dýchacie cesty: citlivosť na chemikálie, alergie na zvieraciu srsť, cigaretový dym, plesne, prach, roztoče. Symptómu podobné nádche, upchatý nos, zahlienenie, zápal dutín, kašeľ, chronický kašeľ, senná nádcha, astma.
- Psychika a nálady: úzkosť, depresie, poruchy pamäte, zhoršené sústredenie, zahmlené myslenie, podráždenosť, nervozita, záchvaty paniky, atď. Nespavosť, časté budenie, nočné mory, nepokojný spánok, atď. Pocit nereálnosti, opilosti, "vata v hlave". Mániodepresívna psychóza (bipolárna porucha - BAP).
- Pohybový systém: stuhnuté, vŕzgajúce kĺby, bolesti svalov
- Krvný obeh: srdcová arytmia, zvýšená tvorba modrín. Vyššia hustota krvi, zvýšená krvná zrážanlivosť, studené ruky alebo nohy.
- Poruchy hormonálnej regulácie: hypotyreóza, hypertyreóza, estrogénová dominancia (resp. nedostatok progesterónu), a s tým súvisiace poruchy menštruačného cyklu - anovulácia, amenorrhea, nedostatočné alebo nadmerné menštruačné krvácanie, skrátená luteálna fáza (zlyhanie žltého telieska), PMS, endometrióza, strata libida.
- Urogenitálny systém: nepravidelná menštruácia, vaginálne výtoky, zápach, zápaly močového mechúra a obličiek (UTI - bolesti pri močení, pálenie, štípanie, zákal moču),
- Ústna dutina: vriedky (afty), pľuzgiere, sucho, zápach z úst, biely povlak na jazyku (soor), zablokované slinné žľazy.
- Uši: zvonenie v ušiach (tinnitus), zvuky v ušiach, ušné infekcie, suchosť, svrbenie, bolesti uší, výtoky z uší, hluchota, nadmerná tvorba ušného mazu, atď.
- Oči: začervenanie, suchosť, svrbenie, nadmerné slzenie alebo znížená tvorba sĺz, zahmlené videnie, poruchy videnia (bodky pred očami, plávajúce škvrny, záblesky svetla).
- Pokožka, vlasy a nechty: akné, kožné alergie, ekzémy, psoriáza. Vypadávanie vlasov, lupiny, svrbenie vlasovej pokožky, vredy a suchosť. Pleseň na nohách - zmeny sfarbenia nechtov, krehké, lámavé nechty, olupujúca sa začervenalá pokožka, nadmerný zápach nôh, ktorý sa nezlepšuje umytím. Zápach nôh, vlasov alebo tela, ktorý sa neodstrání po umytí.
- Deti: hyperaktivita, kolika, zapareniny, múčnatka (biely povlak na jazyku a ústnej sliznici), a seborrhea (žltý zhrubnutý povlak na pokožke hlavy - obvykle vo vlasoch, ušiach, v obočí).
Príznaky infekcie močovo-pohlavného ústrojenstva
Trápia Vás opakované infekcie močových ciest, gynekologické infekcie, problémy s prostatou alebo pomočovanie u dieťaťa? Príčinou môžu byť práve kvasinky.
Príznaky zahŕňajú:
- Obličky a močový mechúr: infekcie (najmä opakujúce sa), cystitída (zápal močového mechúra), časté močenie, znížená kapacita močového mechúra, zápach alebo pretrvávajúce zvláštne sfarbenie moču, problémy s močením, pálivá bolesť pri močení.
- Špecificky mužské urogenitálne problémy: strata libida, impotencia, prostatitída, infekcie penisu, ťažkosti s močením, časté močenie, bolestivý pohlavný styk, opuch mieška, atď. Rizikovým faktorom je zvýšená konzumácia piva.
- Špecificky ženské urogenitálne problémy: neplodnosť, zápaly pošvy, kvasinkové infekcie pošvy, nezvyčajné pachy, endometrióza (nepravidelná alebo bolestivá menštruácia ), kŕče, nepravidelná menštruácia, premenštruačný syndróm (PMS - najmä chute na sladké, depresie a zvýšený pocit smädu dva - tri dni pred začiatkom menštruácie), výtok, bolestivý pohlavný styk, strata sexuálnej túžby, začervenanie alebo opuch vulvy a okolia, vaginálne svrbenie, pálenie alebo začervenanie alebo pretrvávajúce či opakované gynekologické infekcie.
- Zadržiavanie tekutín, opuchy okolo tela.
- Nočné pomočovanie
Iné príznaky a dôsledky prerastenia Candidy v organizme
- Systematický príjem potravín s vysokým glykemickým indexom spôsobuje vyčerpávanie pankreasu (nadmerný dopyt po tvorbe inzulínu), zvyšuje sa inzulínová rezistencia. Dôsledkom môže byť vznik cukrovky (diabetes 2. typu), rozvoj PCOS a tehotenskej cukrovky.
- Candida produkuje toxíny, ktoré spôsobujú narušenie funkcie štítnej žľazy (hypotyreóza, hypertyreóza, Hashimotova tyreoditída, Wilsonov syndróm a i.), zahustenie krvi, zhoršenie krvného obehu, okysličenia, zásobenia výživou, narušenie imunity a zvýšenie krvnej zrážanlivosti. Porucha funkcie štítnej žľazy a zhoršený krvný obeh sa často prejavuje chronicky studenými rukami a nohami.
- Cysty a polypy v rôznych častiach tela, najčastejšie v oblasti uší, krku (štítna žľaza), vaječníkov, močového mechúra, slabín a mieška.
- Opuch lymfatických uzlín.
- Celkovo nezdravý pocit: nadmerná únava, chronický únavový syndróm, malátnosť, slabosť, závraty, bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku.
- Pocit nepochopenia - nikto nerozumie, prečo sa cítite tak zle, napriek tomu, že všetky lekárske vyšetrenia sú v poriadku.
Faktory podporujúce rast Candidy:
- užívanie antibiotík
- užívanie hormonálnej antikoncepcie
- užívanie antacíd, steroidných hormónov, liekov proti žalúdočným vredom
- strava bohatá na sacharidy (vrátane celozrnných obilnín)
- tehotenstvo
- fajčenie
- potravinové alergie a intolerancie - napríklad celiakia alebo laktózová intolerancia
- diabetes