Mikronizovaný PEA 600 mg 120 kapsúl
Palmitoyletanolamid, skrátene PEA, je molekula zložená z kyseliny palmitovej a etanolamidu. Je to amid mastnej kyseliny, ktorý sa prirodzene vyskytuje v našom tele.
V Supplenatura kombinujeme silu prírody s najprísnejšími štandardmi kvality. Naše PEA kapsuly sú vyrábané v Nemecku - v certifikovanej spoločnosti spĺňajúcej najvyššie požiadavky na kvalitu a hygienu. Od výberu surovín až po finálnu kontrolu kvality podrobujeme každú šaržu kompletnému testovaniu.
Naše PEA kapsuly sú vyrobené z čistej prírody. Každá kapsula obsahuje 600 mg najčistejšieho palmitoyletanolamidu, získaného z palmového oleja a bez akýchkoľvek prísad. Kvalitná surovina + špičkový výrobný proces = PRÉMIOVÝ PRODUKT!
Odporúčané dávkovanie: užite 1-2 kapsuly 1x denne s dostatočným množstvom tekutiny, najlepšie počas jedla
Zloženie (1 kapsula): PEA (palmitoyletanolamid) 600 mg (** RVH)
RVH - Referenčná výživová hodnota
** - RVH nie je definovaná
Ostatné zložky: hydroxypropylmetylcelulóza (kapsula)
Upozornenie: Prípravok nie je vhodný pre deti do 3 rokov. Ak ste tehotná alebo dojčíte alebo užívate lieky na predpis, pred použitím sa poraďte so svojim lekárom. Výživový doplnok sa nesmie používať ako náhrada rozmanitej stravy. Uchovávajte mimo dosahu malých detí. Ustanovená odporúčaná denná dávka sa nesmie prekročiť. Neužívajte v prípade precitlivenosti na akúkoľvek zložku výrobku.
Čo je PEA, t.j. palmitoyletanolamid? Vlastnosti a aplikácie PEA
Palmitoyletanolamid (PEA) je moderné nutraceutikum, teda potravinová zložka, ktorá okrem nutričnej hodnoty prináša aj zdravotné benefity. Zaujímavosťou je, že pod rovnakou skratkou sa skrýva aj iná látka - fenyletylamín, ide však o úplne inú zlúčeninu. V tomto príspevku bude skratka PEA označovať palmitoyletanolamid a jeho prekvapivo rozsiahly účinok na ľudský organizmus. Čo je PEA a pri akých chorobách môže priniesť úľavu?
Čo je PEA – palmitoyletanolamid?
Palmitoyletanolamid je derivát mastných kyselín. Je prítomný v mnohých potravinách, napr. vo vajciach a arašidoch, a je tiež prirodzene produkovaný v tele.
- PEA alebo palmitoyletanolamid je produkovaný telom ako odpoveď na poškodenie buniek, bolesť alebo zápal.
- PEA zlepšuje náladu a kognitívne funkcie - pomáha získavať nové poznatky, zlepšuje pamäť a koncentráciu. Chráni nervové bunky, najmä keď sú vystavené chronickému stresu.
- PEA zmierňuje bolesti rôzneho pôvodu, vrátane migrény, neuropatickej a menštruačnej bolesti.
- PEA sa používa ako doplnok pri liečbe chronickej bolesti, depresie, Alzheimerovej choroby, ako aj po mozgovej príhode a úrazoch mozgu.
Predpokladá sa, že sa produkuje ako reakcia na poškodenie buniek, bolesť a zápal. Jeho hladina sa zvyčajne zvyšuje počas choroby. Palmitoyletanolamid pôsobí mnohými spôsobmi:
- zmierňuje zápal
- znižuje bolesť
- bojuje proti mikroorganizmom
- znižuje horúčku
- moduluje odpoveď imunitného systému
- chráni nervové bunky
Palmitoyletanolamid aktivuje mnoho rôznych receptorov, z ktorých každý je zodpovedný za iný smer účinku. Jeden z týchto receptorov je prítomný v bunkách imunitného systému a jeho stimulácia inhibuje sekréciu molekúl, ktoré udržujú zápal. Druhý sa podieľa na prenose bolestivých podnetov a informácií o zápale a palmitoyletanolamid obmedzuje tok týchto impulzov. PEA tiež nepriamo ovplyvňuje kanabinoidné receptory.
Úloha kanabinoidného systému
Endokanabinoidný systém pozostáva z:
- kanabinoidné receptory CB1 a CB2
- endokanabinoidy produkované telom
- enzýmy, ktoré tento proces regulujú
Receptory CB1 sa nachádzajú najmä v mozgu, ale nachádzajú sa aj v bunkách imunitného systému, tukovom tkanive, hladkých svaloch a nervových zakončeniach zodpovedných za pociťovanie bolesti. Receptory CB2 sú prítomné najmä v imunitnom systéme, ako aj v mozgu, koži, kostiach, pečeni a pankrease. Palmitoyletanolamid ich stimuluje nepriamo inhibíciou rozkladu endokanabinoidov.
Rozšírený výskyt týchto receptorov znamená, že endokanabinoidný systém ovplyvňuje väčšinu reakcií vyskytujúcich sa v tele. Zúčastňuje sa okrem iného na: pamäťových metabolických procesoch, regulácii nálady, chuti do jedla a fungovaní imunitného systému.
Palmitoyletanolamid - vlastnosti
Kľúčovou úlohou palmitoyletanolamidu je udržiavať telo v rovnováhe oproti vonkajším stresorom. Hoci nie sú úplne pochopené všetky mechanizmy účinku, už teraz je viditeľný jeho obrovský potenciál pri zmierňovaní rôznych neduhov. Doterajšie výsledky výskumu sú veľmi sľubné a táto molekula naďalej vzbudzuje záujem vedcov. PEA je účinný okrem iného pri:
- alergických reakciách
- chrípke a prechladnutí
- chronickej bolesti, vrátane degeneratívnej a neuropatickej bolesti
- poruchách nálady
- problémoch so spánkom
- neurologických ochoreniach ako je Alzheimerova choroba
- kognitívnych poruchách a problémoch s pamäťou a koncentráciou
- chronickom zápale
Ak sa chcete dozvedieť viac o PEA, kliknite >>> TU
PEA pôsobí pri bolesti rôzneho pôvodu
Palmitoyletanolamid sa produkuje na podnet vo všetkých tkanivách, napr. aj pod vplyvom podnetu bolesti. Ak však bolesť pretrváva je táto produkcia nedostatočná. Postupne dochádza k jeho vyčerpaniu, čo spôsobuje rozvoj nedostatku PEA a preto je nutné jeho dopĺňanie, napr. formou výživového doplnku.
Analgetické účinky PEA zahŕňajú:
- nepriamy účinok na kanabinoidné receptory
- inhibícia produkcie zápalových mediátorov
- inhibícia aktivácie niektorých mozgových buniek zodpovedných za prenos impulzov bolesti
PEA a bolesť, ak sa chcete dozvedieť viac, kliknite >>> TU
PEA pre zdravie kĺbov
PEA je však doplnok odporúčaný ako prvý odborníkmi na problémy s kĺbmi. Napríklad jedna klinická štúdia ukázala, že PEA bol účinnejší ako ibuprofén pri zmierňovaní bolesti pri osteoartritíde temporomandibulárnych kĺbov (Marini, 2012).
Druhá placebom kontrolovaná štúdia (Stale, 2019) preukázala účinnosť PEA u pacientov s osteoartrózou kolena. V tejto 8-týždňovej klinickej štúdii výskumníci zistili od dávky závislé zlepšenia bolesti, stuhnutosti a funkcie kĺbov, merané indexom osteoartritídy WOMAC, u ľudí, ktorí užívali vysoko biologicky dostupnú formu PEA. Do 8. týždňa sa bolesť kĺbov znížila o 40 % pri dávke 300 mg a o 49,5 % pri dávke 600 mg, čím sa pacientom výrazne znížilo akútne používanie štandardných analgetík.
V tretej dvojito zaslepenej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdii (Briskey, 2021) sa hodnotila účinnosť dennej dávky 350 mg vysoko biologicky dostupného PEA u 80 ľudí pociťujúcich generalizovanú bolesť kĺbov. Na sebahodnotenie bolesti kĺbov ráno a večer sa použila vizuálna analógová stupnica. Skupina PEA v porovnaní so skupinou s placebom zaznamenala významné zníženie bolesti kĺbov po 14 dňoch suplementácie. Bolesti kĺbov sa však v tejto skupine výrazne zmiernili už po 3 dňoch suplementácie.
Ako zhrnuli autori nedávno publikovanej metaanalýzy (Clayton, 2021), všetky tri štúdie sú v súlade s existujúcou literatúrou týkajúcou sa významného terapeutického indexu PEA, vďaka čomu je táto zlúčenina zaujímavým kandidátom ako prostriedok prvej línie na úľavu. bolesti kĺbov. Navyše PEA vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na regeneráciu poškodeného tkaniva ponúka perspektívu efektívnejšieho spôsobu obnovy a udržania správnej štruktúry a funkcie kĺbov.
PEA a migréna
Štúdie ukázali, že v počiatočných štádiách migrény dochádza k lokálnemu uvoľňovaniu zápalových mediátorov v mozgu. Sú to častice, ktoré sú zodpovedné za vznik a udržiavanie zápalu. Tieto zlúčeniny aktivujú receptory bolesti.
PEA pôsobí pri migrénovej bolesti inhibíciou uvoľňovania prozápalových mediátorov v mozgu. Klinické štúdie preukázali účinnosť PEA pri liečbe migrény. Jeho užívanie v dávke 600 mg počas 3 mesiacov znížilo frekvenciu, trvanie a intenzitu bolestí hlavy, ako aj počet liekov proti bolesti, ktoré pacienti počas tohto obdobia užívali.
PEA a neuropatická bolesť
Neuropatická bolesť je výsledkom poškodenia periférnych nervov . Môže to byť spôsobené napríklad infekciami alebo chronickými ochoreniami, ako je cukrovka. Neuropatická bolesť je hlboká, ostrá a bodavá a môže byť sprevádzaná pocitom pálenia a parézou.
Nedávne štúdie naznačujú, že zápal a aktivita žírnych buniek zohrávajú kľúčovú úlohu v patofyziológii neuropatickej bolesti. Palmitoyletanolamid je doplnok, ktorý na základe zistení in vivo inhibuje aktivitu žírnych buniek. Vedci hodnotili účinnosť a bezpečnosť palmitoyletanolamidu pri bolestivej neuropatii. Do štúdie bolo zahrnutých 30 pacientov s bolestivou neuropatiou bez predchádzajúcej liečby liekom, ktorí boli liečení 600 mg palmitoyletanolamidu/deň.
Klinicky skúmali senzorické poruchy a bolesť pomocou 11-bodovej Lickertovej numerickej škály u 20 pacientov pred a po liečbe palmitoyletanolamidom. Ďalej skúmali nenociceptívnu funkciu vlákna pomocou štúdie nervovej vodivosti a funkciu nociceptívnych vlákien pomocou laserom evokovaných potenciálov.
Neuropatická bolesť aj pozitívne senzorické symptómy sa po liečbe signifikantne zlepšili (P < 0,01) a boli zdokumentované jasné trendy v zmenách amplitúdy akčného potenciálu senzorického nervu surálneho a ulnárneho nervu a LEP na nohe a ruke (P < 0,06). Ich predbežné zistenia naznačujú, že palmitoyletanolamid môže zlepšiť nervovú funkciu a znížiť neuropatickú bolesť.
PEA a menštruačné bolesti
Menštruačné bolesti sú výsledkom nadmerného uvoľňovania zápalových mediátorov, čo vedie ku kontrakcii maternice a vazokonstrikcii. To vytvára lokálnu ischémiu, ktorá spôsobuje bolesť. Palmitoyletanolamid zabraňuje uvoľňovaniu týchto častíc, čím zmierňuje menštruačné bolesti. Štúdie ukázali, že je účinný aj pri sekundárnej bolesti spôsobenej endometriózou.
PEA na zmeny nálad
Endokanabinoidy aj PEA sa priamo podieľajú na regulácii správania, nálady a kognitívnych funkcií. Ich nedostatky sa vyskytujú pri úzkostných stavoch, posttraumatickej stresovej poruche a depresiách. Hladiny PEA sa zase zvyšujú u ľudí v akútnom strese. To znamená, že ho telo v takýchto situáciách produkuje, aby obnovilo rovnováhu. Pri takej veľkej potrebe však nie v dostatočnom množstve. Preto je potrebná aj suplementácia palmitoyletanolamidom, ktorý zmierňuje poruchy nálady a zlepšuje reakciu na stres.
PEA na zlepšenie funkcie mozgu
Kanabinoidné receptory CB1 sú prítomné v hipokampe a mozgovej kôre, ktoré sa aktívne podieľajú na procesoch učenia a pamäti. PEA ich podporuje inhibíciou rozkladu endokanabinoidov. Okrem toho zvyšuje neurogenézu, teda tvorbu neurónov, a podporuje vytváranie nových spojení medzi nimi. Vďaka tomu zlepšuje pamäť a koncentráciu.
Palmitoyletanolamid tiež chráni nervové bunky . Potláča zápal mozgu, ktorý je prítomný pri väčšine neurodegeneratívnych ochorení, vrátane: Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba, ako aj kognitívne poruchy. PEA tiež inhibuje procesy za bunkovou smrťou.
Nedostatok PEA - príznaky
Nedostatok PEA je spojený s mnohými chorobami, vrátane: depresie, rakoviny, sklerózy multiplex. Vyskytuje sa pri ochoreniach zahŕňajúcich chronický zápal. Tiež zapríčiňuje: poruchy nálady, oslabenú imunita, problémy s koncentráciou alebo ťažkosti s učením.
PEA - aplikácia
Potenciál palmitoyletanolamidu je obrovský. V prvom rade môže podporovať liečbu chronickej bolesti . Tradičné lieky proti bolesti majú množstvo vedľajších účinkov, vrátane: dráždenia sliznice žalúdka, takže môžu spôsobiť erózie a krvácanie. Medzitým má PEA potenciu podobnú aspirínu! Preto môže byť skvelým posilnením alebo úplnou náhradou predtým známych liekov proti bolesti.
Palmitoyletanolamid sa používa aj na ochranu mozgových buniek a zlepšenie pamäti a koncentrácie. Je užitočný pri chronických ochoreniach ako napr. Alzheimerovej chorobe, tiež po mozgových príhodách a úrazoch mozgu. Zlepšuje aj kognitívne funkcie - pomáha získavať nové poznatky a sústrediť sa na aktuálne úlohy.
PEA účinne podporuje liečbu depresie, zlepšuje náladu a chráni telo vystavené stresu . Preto sa odporúča ľuďom, ktorí dennodenne bojujú s poruchami nálady.
Kontraindikácie použitia palmitoyletanolamidu
Predchádzajúce štúdie ukázali, že PEA je dobre tolerovaný a nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky. Niektorí pacienti po ňom hlásili nevoľnosť. Neexistujú žiadne údaje o možných kontraindikáciách. Palmitoyletanolamid ešte nebol dostatočne testovaný na bezpečnosť u detí, tehotných a dojčiacich žien, preto sa užívanie odporúča až po konzultácii s vašim lekárom.
Bibliografia:
Kaszyńska, A. A. (2022). Úloha endokanabinoidného systému v patogenéze degeneratívnych ochorení. Neuropsychiatria a Neuropsychologia, 17, 3-4: 140-144.
Clayton, P., Hill, M., Bogoda, N., Subah, S., & Venkatesh, R. (2021). Palmitoyletanolamid: prírodná zlúčenina pre manažment zdravia. International Journal of Molecular Sciences, 22(10), 5305.
Schifilliti, C., Cucinotta, L., Fedele, V., Ingegnosi, C., Luca, S., & Leotta, C. (2014). Mikronizovaný palmitoyletanolamid znižuje symptómy neuropatickej bolesti u diabetických pacientov. Výskum a liečba bolesti, 2014.
Petrosino, S., & Di Marzo, V. (2017). Farmakológia palmitoyletanolamidu
Prečítajte si aj naozaj relevantné, odborné štúdie ako napr.:
alebo
alebo